Skip to main content

Urejanje police Jezikoslovno označevanje korpusov

Ta stran podaja tehnične postopke in način dela z odprtokodno platformo BookStack, ki gosti CJVT Wiki. Predstavljeni so tudi vsebinski in oblikovni vidiki, ki jih je pri dodajanju nove vsebine treba upoštevati, da se ohranja celovitost in enotnost informacij.

Dostop za urejanje strani

Okolje BookStack ne omogoča dodeljevanja pravic samo za posamezen objekt ali posameznega uporabnika. Pravice so določene za skupino,skupino uporabnikov, kar pomeni, da lahko spletišče urejajo le člani skupine.skupine z ustreznim dovoljenjem. V skupini
Vsak,sta ki bo urejal spletišče, dodan v skupino.tako določieni tako,dve davlogi, sena uporabnika dodeli v skupino, pri čemer skupina določa pravila dostopa. Kljub temu pa tudi za skupino ni mogoče nastaviti specifičnih pravil za npr. stran.

Zaradi tegakateri je vezano urejanje/postopek delaurejanja nastrani spletišču vezan naslednje vloge::
- Administrator: ima dostop do vsega.
- Urejevalec smernic - vloga,vloga kiuporabnika se ji določiz možnostnostjo urejanja strani, katerih lastnik je. TakoVsak_a, lahkoki administratorželi določiurejati lastništvospletišče, nekeenega straniod uporabniku,administratorjev kjerprosi, seda nahajajoga_jo oz.doda nastajajov noveskupino smernice.in Ko uporabnik smernice uredi, se lastništvomu_ji dodeli administratorju,vlogo urejevalca. Ta bo postal lastnik objekta, ki zatemga lahkoželi ediniurejati. ureja vsebine. Naenkrat je lahko lastnik objekta le eden uporabnik. Ko uporabnik konča z urejanjem, se znova oglasi administratorju, da ta zmova prevzame lastništvo objekta.

Organizacija smernic

Vse smernice se nahajajo na polici Jezikoslvno označevanje korpusov. Vsak tip smernic predstavlja svojo knjigo, znotraj katere so lahko objavljene različne verzije tipa smernic.

Priprava novih in do sedaj neobstoječih smernic

Administrator uporabniku/-om dodeli pravice urejanja na novi strani, kjer se bodo nahajale nove smernice.

Priprava nove verzije obstoječih smernic

Administrator uporabniku/-om dodeli pravice urejanja na novi strani, kjer se bodo nahajale nove smernice. Ta stran je kopija obstoječih smernic, ki se bodo nadgrajevale.

Objava/zaključek smernic

Ko je pisanje smernic končano oz. je na podlagi njih pripravljen tudi korpus, se vsem (razen administratorju) odstrani dostop do urejanje strani s smernicami.

Priporoča se tudi izvoz smernic v formatu PDF.

Kako čimlažje uvoziti smernice iz obstoječih formatov

Obstaja kar nekaj orodij in storitev, ki vam ponujajo pretvorbo v format markdown. Ta orodja naj vam služijo v pomoč pri ročni izdelavi/popravkih končnih smernic v formatu markdown.

Za smernice, ki so zapisane v formatih MS Word, boste morda najboljši rezultat dosegli z naslednjimi koraki:

  1. Pretvorba vsebine iz datoteke MS Word v markdown:
pandoc -s VHODNA_DATOTEKA.docx  --wrap=none --reference-links -t markdown -o IZHODNA_DATOTEKA.md
  1. Kopiranje vsebine v novo stran v tem portalu, kjer bodo na voljo smernice.
  2. Popravljanje vsebine, skladno s formatom markdown.
  3. Dodajanje slik ali drugih vsebin v ta sistem in vključitev v markdown.

Pomembni vidiki (Slabosti)

  1. Nikoli ne dodajajte povezav/slik/gradiv/... iz zunanjih virov. Želimo ohranjati dosegljivost smernic neodvisno od zunanjih vplivov.
  2. Med pisanjem vsebine v tem portalu redno shranjujte vmesne rezultate. Izguba povezave z Internetom ali osvežitev strani bo pomenila izgubo vseh neshranjenih podatkov!!!
  3. Končane smernice je potrebno nekako označiti - glede tega se treba še dogovoriti. Trenutno je uporabljena beseda DRAFT/FINAL v naslovu.
  4. Na wiki-ju je več različnih projektov. Pravice in vloge pa so generalne za celotno spletišče. To pomeni, da je potrebno paziti, da ne prihaja do problemov, ko bi lahko nekdo iz drugega "projekta" spreminjal ali izbrisal smernice. Način dodeljevanja pravic v tem sistemu je precej rigiden.
  5. TBA